The EJ7411 EtherCAT plug-in module provides high control performance in a very compact design for the medium output range of BLDC motors. Due to the fast control technology and the connection of an incremental encoder, both very high speed profiles and dynamic positioning tasks can be implemented. Maximum operational reliability is provided through the monitoring of numerous parameters, such as overvoltage, undervoltage, overcurrent, module temperature or motor load via the calculation of an I²T model.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EJ7411 |
|---|---|
| Technology | compact drive technology |
| Connection technology | direct motor connection + feedback |
| Number of channels | 1 |
| Number of inputs | 2 x end position, 1 x encoder, 3 x Hall effect sensor |
| Number of outputs | 1 x BLDC motor, 1 x motor brake, 1 x sensor supply, 1 x encoder supply |
| Load type | DC motors |
| Supply voltage power | 8…48 V DC (via distribution board) |
| Supply voltage electronics | 24 V DC (via signal distribution board) |
| Output current | 4.5 A (Irms) |
| Rotating field frequency | 0…599 Hz |
| PWM clock frequency | 16 kHz |
| Current consumption power contacts | typ. 50 mA + holding current motor brake |
| Current consumption E-bus | typ. 120 mA |
| Distributed clocks | yes |
| Electrical isolation | 500 V (E-bus/field potential) |
| Special features | compact and system-integrated |
| Weight | approx. 50 g |
| Operating temperature | 0…55°C |
| Storage temperature | -25…+85°C |
| Relative humidity | 95%, no condensation |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/see documentation |
| Approvals/markings | CE |
| Housing data | EJ_24_2x16pin_Code18 |
|---|---|
| Weight | approx. 50 g |
| Protection rating | IP20 |
| Material | polycarbonate |
| Dimesnions | Width (single) | 24 mm |
| Dimensions | Height | 66 mm |
| Dimensions | Depth | 55 mm |
| Installation | 2 x 20-pin socket strip on signal distribution board |
| Connection technology | application-specific plug on the signal distribution board, |
| Mechanical coding | yes |
| Position of the coding pins | 1, 8 |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use