The EK1110-0044 EtherCAT EJ Coupler connects the compact Embedded PCs from the CX series and the attached EtherCAT Terminals with the EtherCAT plug-in modules on an application-specific circuit board (signal distribution board).
Special features:
- Connection technology: 1 x connector at the rear of the EtherCAT EJ Coupler, 1 x RJ45 socket
- Forwarding of E-bus signals and field supply to the signal distribution board
- additional EtherCAT junction
The E-bus signals and the supply voltage of the field side UP are routed directly to the signal distribution board via a plug connector at the rear of the EtherCAT EJ Coupler. Thanks to the direct coupling of the Embedded PC and EtherCAT terminals with the EtherCAT plug-in modules on the PCB, no EtherCAT extension (EK1110) or EtherCAT Coupler (EJ1100) is required. The system and field supply of the EK1110-0044 is provided by the power supply unit of the Embedded PC. In addition, the EK1110-0044 has an RJ45 socket that enables connection of an Ethernet cable with RJ45 connector and establishes a connection to a further EtherCAT segment or to individual EtherCAT devices.
The Embedded PC can be extended with EtherCAT Terminals that are not yet available in the EJ system, for example. The pre-assembled subsystem, consisting of a printed circuit board with mounted DIN rail, Embedded PC and EtherCAT plug-in modules, can be tested in advance and subsequently integrated into the machine assembly as a complete unit.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EK1110-0044 |
|---|---|
| Task within EtherCAT system | forwarding of E-bus signals to the signal distribution board (EJ board) |
| Data transfer medium | X1: Ethernet/EtherCAT cable (min. Cat.5), shielded, X2: PCB tracks on the signal distribution board |
| Distance between stations | 100 m (100BASE-TX) |
| Delay | approx. 1 µs |
| Data transfer rates | 100 Mbit/s |
| Bus interface | X1: 1 x RJ45, X2: plug connector on the rear side of the EtherCAT EJ coupler |
| Power supply | from E-bus, Embedded PC power supply module |
| Current consumption E-bus | typ. 140 mA |
| Electrical isolation | 500 V (supply voltage/Ethernet) |
| Weight | approx. 50 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Relative humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/see documentation |
| Approvals/markings | CE |
| Housing data | EK-44-8pin |
|---|---|
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
*s: solid wire; st: stranded wire; f: with ferrule
Loading content ...
| Material compliance | EK1110-0044 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors, 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use


