The EK1310 EtherCAT P power supply offers the option of converting from an EtherCAT segment, which is configured via an EtherCAT Coupler or an Embedded PC from the CX series, to EtherCAT P or extending an EtherCAT P network in line topology.
Special features:
- connection technology: 1 x P-coded M8 socket
- conversion from EtherCAT to EtherCAT P
- extension of an EtherCAT P network in line topology
Terminal points are used for the system and sensor supply US and the peripheral voltage for actuators UP for the EtherCAT P output. A connection to a further EtherCAT P segment or to individual EtherCAT P devices can be established via the P-coded M8 socket, which enables connection of an EtherCAT P cable with M8 connector.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EK1310 |
|---|---|
| Task within EtherCAT system | conversion of the E-bus signals to 100BASE-TX Ethernet for feed-in in the EtherCAT P network |
| Data transfer medium | EtherCAT P cable, shielded, to 100BASE-TX EtherCAT P networks |
| Bus interface | 1 x M8 socket, shielded, screw type, P-coded |
| Power supply | external feed-in: 24 V DC (-15 %/+20 %) for US and UP |
| Sum current | max. 3 A per US and UP |
| Current consumption from US | typ. 3 mA |
| Current consumption from UP | typ. 3 mA |
| Current rating per port | max. 3 A per US and UP |
| Current consumption E-bus | typ. 110 mA |
| Electrical isolation | 500 V (supply voltage US/supply voltage UP/EtherCAT) |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/variable |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Housing data | EK-44-8pin |
|---|---|
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
*s: solid wire; st: stranded wire; f: with ferrule
Loading content ...
| Material compliance | EK1310 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors, 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

