The EK1322 2-port EtherCAT P junction can be used in an EtherCAT Terminal segment at any desired position between the EtherCAT Terminals and enables configuration of EtherCAT P star topologies. A modular EtherCAT P star hub can be realized by using several EK1322 units in a station.
Special features:
- connection technology: 2 x P-coded M8 sockets
- can be used for configuring an EtherCAT P star topology
The front terminal points are used for the system and sensor supply US and the peripheral voltage for actuators UP for the EtherCAT P outputs. A connection to individual EtherCAT P devices or even complete EtherCAT P segments can be established via the P-coded M8 sockets, which enable the connection of an EtherCAT P cable with M8 connector.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EK1322 |
|---|---|
| Task within EtherCAT system | coupling of EtherCAT P junctions |
| Data transfer medium | EtherCAT P cable, shielded, to 100BASE-TX EtherCAT P networks |
| Bus interface | 2 x M8 socket, P-coded, shielded |
| Power supply | external feed-in: 24 V DC (-15 %/+20 %) for US and UP |
| Sum current | max. 3 A per US and UP for all EtherCAT P ports in total |
| Current consumption from US | typ. 3 mA |
| Current consumption from UP | typ. 3 mA |
| Current consumption E-bus | 200 mA |
| Operating temperature | -25…+55°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/variable |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Housing data | EK-24-PWR |
|---|---|
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
*s: solid wire; st: stranded wire; f: with ferrule
Loading content ...
| Material compliance | EK1322 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors, 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use
