The EPP2338-1002 EtherCAT P Box has eight digital channels, which can each be operated as an input or output. It is not necessary to configure whether a channel (pins 2 and 4 of M12) is to be used as an input or output. The input circuit is permanently connected to the output driver internally so that a set output is also automatically displayed in the input process image. The inputs have a 3.0 ms filter.
The outputs process load currents up to 0.5 A, are short-circuit proof and protected against inverse polarity. The sum current of all outputs is limited to 3 A. The connected sensors are supplied via an internal, short-circuit proof driver block with a total of 0.5 A for all sensors. The inputs and outputs are supplied via UP. The signal state is displayed by LEDs; the signals are connected via screwable M12 connectors.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EPP2338-1002 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, P-coded, shielded |
| Specification | EN 61131-2, type 1/3 |
| Number of channels | 8 digital inputs or outputs |
| Input/output connections | M12 x 1, 5-pin, a-coded |
| Input filter | 3 ms |
| “0” signal voltage | -3…+5 V |
| “1” signal voltage | 11…30 V, 6 mA input current (EN 61131-2, type 3) |
| Sensor supply | from load supply voltage, max. 0.5 A, short-circuit proof in total |
| Load type | ohmic, inductive, lamp load |
| Rated load voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Max. output current | 0.5 A per channel, individually short-circuit proof |
| Switching times | typ. TON: 50 µs, typ. TOFF: 100 µs |
| Short-circuit current | typ. 1.5 A |
| Distributed clocks | – |
| Auxiliary power current | typ. 20 mA |
| Current consumption from US | typ. 100 mA |
| Electrical isolation | 500 V |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Housing data | 8 x M8, 4 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |

Loading content ...
| Material compliance | EPP2338-1002 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

