The EPP2816-0010 EtherCAT P Box is designed for processing digital/binary signals. It connects the binary control signals from the automation device on to the actuators at the process level. The outputs can handle output currents up to 0.5 A max. Short-term overload is acceptable. The outputs are short-circuit proof. An output short-circuit is recognized and passed on to the control level. The sum current of all outputs is limited to 3 A.
The signal state is indicated for signal groups by means of light emitting diodes. The signal connection is made through two 9-pin D-sub sockets. The 2x8-channel design offers high channel density in a small space. Two D-sub connectors enable cost-efficient, decentralized connection, e.g. of 8-channel valve terminals in the field.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EPP2816-0010 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, P-coded, shielded |
| Number of outputs | 16 |
| Output connections | D-sub socket, 9-pin |
| Load type | ohmic, inductive, lamp load |
| Nominal output voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Max. output current | 0.5 A per channel, individually short-circuit proof, ∑ 3 A |
| Switching times | typ. TON: 60 µs, typ. TOFF: 300 µs |
| Short-circuit current | max. 1.5 A |
| Distributed clocks | yes |
| Current consumption from US | typ. 100 mA |
| Auxiliary power current | typ. 20 mA + load |
| Electrical isolation | 500 V |
| Special features | ideal for multi-pin connector valve terminals |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Housing data | 8 x M8, 4 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Loading content ...
| Material compliance | EPP2816-0010 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

