The EP1859-0042 EtherCAT Box combines eight digital inputs (four M12 sockets on the left) and eight digital outputs (four M12 sockets on the right) in one device. The inputs have a filter of 3.0 ms. The outputs process load currents up to 0.5 A, are short-circuit proof and protected against polarity reversal. The state of the signals is indicated by light emitting diodes. The signals are connected via M12 screw type connectors.
The sensors are supplied from the box supply voltage US. The outputs are supplied via UP. The outputs are short-circuit proof and protected against inverse connection.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EP1859-0042 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M12 socket, 4-pin, D-coded, shielded |
| Specification | EN 61131-2, type 1/3 |
| Number of channels | 8 inputs + 8 outputs |
| Input/output connections | M12 x 1, 5-pin, a-coded |
| Input filter | 3 ms |
| “0” signal voltage | -3…+5 V |
| “1” signal voltage | 11…30 V, 3 mA input current (EN 61131-2, type 1/3) |
| Sensor supply | from control voltage, max. 0.5 A, short-circuit proof in total |
| Load type | ohmic, inductive, lamp load |
| Rated load voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Max. output current | 0.5 A per channel, individually short-circuit proof |
| Switching times | typ. TON: 50 µs, typ. TOFF: 100 µs |
| Short-circuit current | typ. 1.5 A |
| Distributed clocks | – |
| Current consumption | 120 mA |
| Auxiliary power current | typ. 20 mA + load |
| Power supply connection | feed: 1 x 7/8" plug, 5-pin; downstream connection: 1 x 7/8" socket, 5-pin |
| Electrical isolation | 500 V |
| Weight | approx. 440 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL (in preparation) |
| Housing data | 7/8" infeed |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 60 mm x 150 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4 |

Loading content ...
| Material compliance | EP1859-0042 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7a: Lead in solders with a high melting point with a minimum mass fraction of 85% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

