The EL9227-5500 electronic overcurrent protection terminal is a 24 V DC EtherCAT Terminal with an electronic protection function. The EL9227-5500 is a 2-channel device and switches 24 V DC overcurrents off reliably. The rated current can be adjusted in 1 A steps up to a maximum of ∑ 10 A both via TwinCAT and via a mechanical button. The protected output 1 can be fed out via a terminal contact or directly forwarded via the power contact of neighboring terminals without wiring. The second output can be tapped via the front terminal contacts.
The EL9227-xxxx have extended functions compared to the EL9221-xxxx and EL9222-xxxx. Numerous process data are available, measured current and voltage values can also be displayed. This makes the EL9227-xxxx ideal for plant monitoring and facilitates troubleshooting, as it stores the last 10 events in a log file. In addition, there are some extended optional settings, such as e.g. characteristic curve selection, undervoltage/preliminary warning level, last state, etc. The operating status is displayed via an LED and in the process image.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EL9227-5500 |
|---|---|
| Technology | overcurrent protection terminal 24 V DC, 2-channel |
| Input current | max. 10 A |
| Rated current | adjustable from 1…10 A in 1 A steps, ∑ 10 A |
| Number of inputs | 2 |
| Number of outputs | 2 |
| Hold after output switch-off | ≥ 10 s (temperature-dependent) |
| Advance warning output load | adjustable; 50…100% |
| Integrated fail-safe element | 15 A (F) | 15 A (F) |
| Over voltage power-off | ≥ 32 V DC |
| Advance warning low-voltage | adjustable; 17…24 V DC |
| Reverse polarity switch-off | yes |
| Backward switch-off | adjustable; 3-stage |
| Current consumption E-bus | typ. 80 mA |
| Nominal voltage | 24 V DC |
| Electrical isolation | 500 V (E-bus/signal voltage) |
| Special features | output 1 additionally via power contact, LED button, extended functionalities |
| Weight | approx. 55 g |
| Operating temperature | -25…+55°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Approvals/markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Housing data | EL-12-8pin |
|---|---|
| Design form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side by side mounting by means of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection cross-section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection cross-section AWG | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping length | 8…9 mm |
| Current load power contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W x H x D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
*s: solid wire; st: stranded wire; f: with ferrule
Loading content ...
| Material compliance | EL9227-5500 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | 8dc0a3ba-0bd2-4867-8d00-ac0174c0594c |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 7a: Lead in solders with a high melting point with a minimum mass fraction of 85% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

