The NCT electronics form the basis for an application-specific adaptation of the NCT technology in third-party applications. In combination with a housing unit, an XTS mover and the AT2100 or AT2102 motor modules, a regulated 24 V DC power supply and synchronous real-time data communication are available on the movers. The basic electronics used already offer a wide range of options for integrating sensors and actuators – digital inputs and outputs, analog inputs and PWM outputs. The basic functionalities can be complemented with application-dependent electronics. All functions can be controlled centrally via TwinCAT, ensuring high usability with short training times.
Product status:
regular delivery
| Product variants | Ordering information |
|---|---|
| AT8200-1000-0100 | NCT electronics, with housing, without mover, basic electronics, 220 g |
| AT8200-2000-0100 | NCT electronics, with housing, without mover, basic electronics, 230 g, suitable for third-party movers |
| AT8300-1100-0100 | NCT electronics, with housing, mounted on AT9014-1070-0550 mover, basic electronics, 900 g |
| AT8300-1200-0100 | NCT electronics, with housing, mounted on AT9014-1070-1550 mover (mover 1), basic electronics, 900 g |
Product information
| Technical data | NCT power transfer |
|---|---|
| Rated power | up to 35 W (depending on the mover position) |
| Peak performance | up to 75 W (depending on the mover position) |
| Output voltage | 24 V DC (regulated) |
| Power transmission | continuously (also across module limits) |
| Technical data | NCT data transfer |
|---|---|
| Communication cycle | 250 µs |
| Communication direction | bidirectional |
| Time response | µs-precise DC synchronization |
| Communication participants | no system limits (individual address assignment of the movers possible) |
| Communication types | cyclic and acyclic |
| Data transfer | continuously (also across module limits) |
| Technical data | Digital input |
|---|---|
| Number of digital inputs | 2 (+2 analog inputs usable as digital input) |
| Connection technology | 1-wire |
| Nominal voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| “0” signal voltage | -3…+5 V |
| “1” signal voltage | 11…30 V |
| Input filter | configurable, standard: 3 ms, min.: 10 µs |
| Counter | 1 x up/down counter, 1 x up or down counter |
| Counter depth | 32 bit |
| Counter feature | set counter, switch outputs, reset counter |
| Latch function | latch input, 24 V DC |
| Latch resolution | 4 µs resolution, 32 bit time value |
| Technical data | Digital output |
|---|---|
| Number of digital outputs | 4 (+3 PWM outputs usable as digital output) |
| Connection technology | 1-wire |
| Nominal voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Load type | ohmic, inductive, lamp load |
| Switching times | typ. TON: 20 µs, TOFF: 10 µs |
| Short-circuit current | typ. < 2 A |
| Breaking energy | < 150 mJ/channel |
| Technical data | Analog input |
|---|---|
| Number of analog inputs | 2 |
| Technology | single-ended |
| Signal voltage | 0…10 V |
| Internal resistance | 500 kΩ |
| Input filter limit frequency | 2 kHz |
| Resolution | 12 bit |
| Measurement error/uncertainty | < ±0.3% (relative to full scale value) |
| Technical data | Pulse width modulation output |
|---|---|
| Number of outputs | 3 x half bridge with 2 x current measurement or 1 x full and 1 x half bridge with 1 x current measurement each |
| Nominal voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Load type | ohmic, inductive, lamp load |
| Max. output current | 2 A |
| Max. switching frequency | 128 kHz |
| Duty factor | 0…100% (TON > 20 ns, TOFF > 200 ns) |
| Technical data | Mechanical data | Connector |
|---|---|
| Connection technology | Cage Clamp® |
| Protection rating | IP20 |
| Connection cross-section | solid wire: 0.08…1.5 mm², stranded wire*: 0.08…1.5 mm², with ferrule: 0.25…1 mm² |
| Connection cross-section AWG | solid wire: AWG28-16, stranded wire*: AWG28-16, with ferrule: AWG28-18 |
| Stripping length | 6…7 mm |
| Technical data | Mechanical data | Housing |
|---|---|
| Width | 62 mm |
| Length | 151.3 mm |
| Height | 28.5 mm |
| Weight | 220 g (housing incl. electronics) |
| Rated air gap | 1 mm |
| Special features | integrated adjustment option for air gap |
| Technical data | Mechanical data | Mover AT9014-1070-1550 |
|---|---|
| Weight | 651 g |
| Mover length | 70 mm |
| Rollers material | plastic |
| Magnet pitch | 72 mm |
| Main body material | aluminum |
| Continuous force | AT9001-x550 (5-pin): 30 N (specification refers to straight sections) |
| Peak force | AT9001-x550 (5-pin): 100 N (specification refer to straight sections) |
| Electronical detection | mover 1 |
| Possible curve segments | straight (AT9000, AT9100), 180° (clothoid, AT9050-0500-0170), 45° (AT9040-0750-0070, AT9040-1250-0070) |
| Ordering information | |
|---|---|
| AT8300-1200-0100 | NCT electronics, with housing, mounted on AT9014-1070-1550 mover (mover 1), basic electronics, 900 g |
| Material compliance | AT8300-1200-0100 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
| REACH SVHC | Lead, Tetrabromobisphenol A |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6a: Lead in steel with a maximum mass fraction of 0.35% lead, 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-motion |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use