The MRxxxx series relay modules allow the direct switching of high power levels and can also be used in a variety of ways. The 2-channel MR3203-1001-2244 relay module is used to connect ohmic or inductive 3-phase AC load.
The three phases, PE as well as temperature contacts and switchable 24 V DC contacts are led out on a hybrid B17 connector. This means, for example, that in addition to controlling a 3-phase asynchronous motor, the brake control and temperature measurement of the motor windings can also be realized via RTDs. The current carrying capacity per phase is 2.8 A.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | MR3203-1001-2244 |
|---|---|
| Product category | relay modules |
| Category/version | motor starter |
| Type | direct starter |
| Channels | 2 |
| Output voltage/current | 400/480 V AC/2.8 A |
| Signal input | RTD |
| Signal input connection technology | B17 connector |
| Power output connection technology | B17 connector |
| Brake control | yes |
| Housing data | R2S2T3 |
|---|---|
| Baseplate interface | data and power connector |
| Number of data slots | 1 |
| Number of power slots | 1 |
| Operating temperature | 0…50°C |
| Storage temperature | -25…+60°C |
| Protection rating | IP65/67 |
| Approvals/markings | CE, UL (in preparation) |
Loading content ...
| Material compliance | MR3203-1001-2244 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use