Cable adapter M8 socket EtherCAT P input to M8 socket EtherCAT output.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | ZS7000-0005 |
|---|---|
| Shielding | yes |
| Installation size | M8 |
| Connector type | socket |
| Contact type | female |
| Number of positions (face) | 4-pin |
| Coding | EtherCAT P-coded |
| Rated current | 4 A at 40°C (according to IEC 61076-2-104) |
| Rated voltage | 30 V (according to IEC 61076-2-104) |
| Recommended torque, nut | 0.4 Nm |
| Mating cycles | ≥ 100 |
For further technical details, please refer to the data sheet.

| A1 | 48.00 mm |
| A2 | Ø10.1 mm |
| Ordering information | |
|---|---|
| ZS7000-0005 | cable adapter passive, EtherCAT P to EtherCAT, IP67, straight, M8, P-coded, 4-pin, female to M8, A-coded, 4-pin, female, shielded |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use