The EPP3504-0023 EtherCAT P Box is designed for the evaluation of measuring bridges in full-bridge, half-bridge and quarter-bridge configuration. It also supports the potentiometer, Pt1000 (RTD) and ±10 V measuring ranges. It is derived from the ELM3504 EtherCAT Terminal and features a sampling rate of 10,000 sps, internal switchable supplementary resistors, and an integrated, parametrizable bridge supply. It also features the same technological properties as the ELM3x0x terminals – i.e., all parameters can be set via EtherCAT using the CoE directory. The EPP3504-0023 is designed for use in close proximity to the measurement site in a protected environment and is therefore equipped with IP20 bridge connections.
Product status:
regular delivery
Product information
| System data | |
|---|---|
| Strain gauge | quarter bridge (1000/350/120 Ω), half bridge (±16/8/4/2 mV/V), full bridge (±32/8/4/2 mV/V), internal bridge completion and supply adjustable 0…5 V (2-/3-/4-/5-/6-wire connection), shunt calibration |
| Voltage measurement | ±10 V, ±80 mV, 0…10 V |
| Potentiometer measurement | potentiometer ≥ 1 kΩ, supply integrated and adjustable 0…5 V |
| Temperature measurement (RTD) | Pt1000 |
| Technical data | EPP3504-0023 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, P-coded, shielded |
| Technology | resistor bridge, strain gauge |
| Number of channels | 4 |
| Input connections | connector with spring-loaded system |
| Connection technology | 2-/3-/4-/5-/6-wire |
| Connection type | push-in, service plug 6-pin |
| Max. sampling rate | max. 100 µs/10 ksps (per channel, simultaneously) |
| Oversampling factor | n = 1…100 selectable (max. 10 ksamples/s) |
| Voltage measurement | ±10 V, ±80 mV, 0…10 V |
| Resolution | 24 bit (incl. sign) |
| Signal type | differential |
| Internal resistance | > 4 MΩ |
| Measurement error/uncertainty | typ. < ±1000 ppm/±0.1% in some measuring ranges, relative to the respective full scale value, see documentation |
| Nominal voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Temperature coefficient | up to typ. < 1 ppm/K in some measuring ranges, see documentation |
| Functional diagnostics | yes |
| Connection diagnostics | broken wire/short circuit |
| Distributed clocks | yes, accuracy << 1 µs |
| Current consumption from US | typ. 150 mA |
| Current consumption from UP | none (only diagnostics LED, sensors are supplied from Us) |
| Electrical isolation | Channel/channel | no |
| Electrical isolation | Channel/bus | 707 V DC (type test) |
| Electrical isolation | Channel/SGND | 707 V DC (type test) |
| Thermal dissipation | typ. 3 W |
| Special features | ExtendedRange 107%, free numeric filter, TrueRMS, integrator/differentiator, non-linear scaling, PeakHold |
| Weight | approx. 250 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/variable conforms to EN 60529 (see documentation) |
| Approvals/markings | CE, UL (in preparation) |
| Housing data | 16 x M8, 8 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 60 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4 |
Loading content ...
| Material compliance | EPP3504-0023 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6a-I: Lead in steel with a maximum mass fraction of 0.35% lead, 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

