The EP1819-0005 EtherCAT Box with digital inputs acquires binary control signals from the process level and transfers them, with electrical isolation, to the controller. The signal state is displayed by LEDs; the signals are connected via screwable 4-pin M8 connectors. Thus, sensors, ideally with antivalent channels (NC/NO, change-over), can be connected directly by means of a 4-pin cable.
The sensors are supplied from the control voltage US. The load voltage UP is not used in the input module, but it can optionally be connected for forwarding and is fed through to the next device.
The connected sensors are supplied via an internal, short-circuit proof driver block with a total of 0.5 A for all sensors.
Thanks to the 10 µs input filter the EP1819-0005 is particularly suitable for electronic inputs, which transmit to the controller with the shortest delay thanks to the short filter time. The use of antivalent sensors additionally enables diagnostics of the sensor.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EP1819-0005 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Specification | EN 61131-2, type 1/3 |
| Number of inputs | 16 |
| Input connections | M8 x 1, 4-pin, A-coded |
| Nominal input voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input filter | 10 µs |
| “0” signal voltage | -3…+5 V (EN 61131-2, type 3) |
| “1” signal voltage | 11…30 V (EN 61131-2, type 3) |
| Input current | typ. 3 mA (EN 61131-2, type 3) |
| Distributed clocks | – |
| Sensor supply | from control voltage, max. 0.5 A, short-circuit proof in total |
| Current consumption from US | typ. 100 mA |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Housing data | 8 x M8, 4 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |

Loading content ...
| Material compliance | EP1819-0005 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

