The EP2534-0002 EtherCAT Box regulates the output current by pulse width control of the peripheral voltage on four channels. The current values ranging from 0 to a maximum output current of 2 A are specified by the automation device through a 16-bit value. The sum current of all outputs is limited to 4 A. The output stages are protected against overload and short-circuit proof. The signal state of the channels is indicated by LEDs. The signal connection is established via screw-type M12 connectors. One channel is available per M12 socket.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EP2534-0002 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Number of outputs | 4 |
| Output connections | M12 x 1, 5-pin, a-coded |
| Load type | inductive > 1 mH (current-controlled) |
| Max. output current | 2 A per channel, ∑ 4 A |
| Short-circuit current | typ. < 4 A |
| PWM clock frequency | typ. 30 kHz |
| Distributed clocks | – |
| Current consumption from US | 80 mA |
| Current consumption from UP | 30 mA + load |
| Duty factor | 0…97% (voltage-controlled) |
| Resolution | 16 bit |
| Power supply connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Electrical isolation | 500 V |
| Special features | 1 output per M12 connector, PWM current controlled |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Housing data | 8 x M8, 4 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |

Loading content ...
| Material compliance | EP2534-0002 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6a-I: Lead in steel with a maximum mass fraction of 0.35% lead, 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

