The MRxxxx series relay modules allow the direct switching of high power levels and can also be used in a variety of ways. The MR1310-0031-2242 relay module is used to connect ohmic or inductive 1-phase AC loads. Each of the three relay outputs carries one phase together with the neutral conductor to the outside and can switch up to 10 A. Connection is via M12 connectors.
The fuses for line protection are accessible and replaceable via a fuse flap on the side.
In addition, the MR1310-0031-2242 has three separate M12 connectors, each with two digital inputs. Residual current measurement is also integrated.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | MR1310-0031-2242 |
|---|---|
| Product category | relay modules |
| Category/version | relay output |
| Channels | 3 |
| Output voltage/current | 230/277 V AC/10 A |
| Signal input | 6 x digital input |
| Signal input connection technology | M12 connector |
| Power output connection technology | M12 connector |
| Residual current measurement | yes |
| Housing data | R2S2T4 |
|---|---|
| Baseplate interface | data and power connector |
| Number of data slots | 1 |
| Number of power slots | 1 |
| Operating temperature | 0…50°C |
| Storage temperature | -25…+60°C |
| Protection rating | IP65/67 |
| Approvals/markings | CE, UL (in preparation) |
Loading content ...
| Material compliance | MR1310-0031-2242 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | 1b84c877-24b6-4562-8b59-af48f1f54130 |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use