The 2-row baseplates of the MBxxxx series are available in various lengths and are used to accommodate 1- and 2-row function modules. The data connectors provide 24 V DC or 48 V DC and EtherCAT for the connected modules. The power connectors supply 400...480 V AC and up to 848 V DC for the DC link. Optionally, data connectors can also be configured in the second row in addition to the power connectors. Potential equalization points and an optional diagnostic interface are provided on the baseplate.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | MB2122-0000-8000 |
|---|---|
| Product category | baseplates |
| Category/version | 2-row |
| Row 1 | 22 x data connector |
| Row 2 | 14 x power connector + 8 x data connector |
| Potential equalization points | 4 |
| Additional functions | yes |
| Housing data | Baseplate |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 950 mm x 240 mm x 32.5 mm (+ 37 mm PE cover) |
| Operating temperature | 0…50°C |
| Storage temperature | -25…+60°C |
| Protection rating | IP65/67 |
| Approvals/markings | CE, UL (in preparation) |
Loading content ...
| Material compliance | MB2122-0000-8000 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | 4e1356bf-bb48-46cb-a868-b26cd39fa6df |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use