The PROFIBUS master terminal EL6731 supports the PROFIBUS protocol with all its features. Within an EtherCAT Terminal network, it enables the integration of any PROFIBUS devices. Thanks to the PROFIBUS chip developed in-house, the terminal is equipped with the latest version of the PROFIBUS technology – including high-precision isochronous mode for axis control and expanded diagnostic options. The EL6731 supports different poll rates for the PROFIBUS slaves.
- Cycle times from 200 µs are possible.
- PROFIBUS DP, PROFIBUS DP-V1, PROFIBUS DP-V2
- master or slave up to 12 Mbit/s
- powerful parameter and diagnostics interfaces
- The error management for each bus user is freely configurable.
- It is possible to read the bus configuration and automatically assign the “GSD” files.
Like the FC3101 PROFIBUS PCI™ card, the EL6731 can be used for connection to PROFIBUS networks. The terminal, however, enables a more space-saving implementation since no PCI™ slots are required in the Industrial PC.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EL6731 |
|---|---|
| Technology | PROFIBUS master/slave terminal |
| Number of channels | 1 |
| Cycle time | differing DP cycle times per slave are possible using the CDL concept |
| Fieldbus | PROFIBUS DP (standard), PROFIBUS DP-V1 (Cl. 1+2: acyclic services, alarms), DP-V2, PROFIBUS MC (equidistant) |
| Data transfer rates | 9.6 kbaud…12 Mbaud |
| Interfaces | 1 x D-sub socket, 9-pin, galvanically decoupled |
| Bus device | max. 125 slaves with up to 244 bytes input, output, parameter, configuration or diagnostic data per slave |
| Hardware diagnostics | status LEDs |
| Distributed clocks | yes |
| Bit width in the process image | total max.: 1.4 kbyte input and 1.4 kbyte output data |
| Current consumption power contacts | – |
| Current consumption E-bus | typ. 200 mA |
| Weight | approx. 70 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Relative humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/variable |
| Approvals/markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Housing data | EL-24 |
|---|---|
| Design form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side by side mounting by means of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | specific push-in connection |
| Dimensions (W x H x D) | 24 mm x 100 mm x 52 mm |
| Material compliance | EL6731 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use
