The EL6861 serial interface enables the connection of BACnet MS/TP devices (Master-Slave/Token-Passing) via an RS485 interface. Up to 32 MS/TP devices can be connected (up to 64 if ultra-low power transceivers are used). The EL6861 interface can only be used in combination with TwinCAT, then at least a CX9020 is required. When using TwinCAT 3, at least a CX81xx since the BACnet MS/TP driver integrated in TwinCAT implements the communication via the MS/TP protocol (BACnet Revision 12). The configuration is also done in TwinCAT.
The RS485 interface guarantees high immunity to interference through electrically isolated signal transmission. The EL6861 provides 1 x 5 V DC at 20 mA (electrically isolated, short-circuit proof) from the E-bus supply for use with the bias resistors (network bias).
The following devices can be typically connected to the EL6861:
- frequency converters
- pumps
- drives (especially valve drives)
- room control units
- compact controllers (for example volume flow controllers)
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EL6861 |
|---|---|
| Technology | D-sub, 9-pin |
| Devices | 32, up to 64 if ultra-low power transceivers are used |
| Data transfer channels | 1 |
| Data transfer rates | 9600, 19,200, 38,400, 57,600, 76,800 and 115,200 baud (default: 9600 baud) |
| Interfaces | 1 x RS485 |
| Termination resistor | externally via ZB3100 or ZS1031-3000 connector |
| Bias resistor (network bias) | externally via ZB3100 or ZS1031-3000 connector |
| Cable length | max. 500 m twisted pair |
| Providing external supply | 1 x max. 5 V/20 mA, out of E-bus supply, short-circuit proof |
| Power supply | via the E-bus |
| Distributed clocks | – |
| Electrical isolation | 500 V (E-bus/signal voltage) |
| Bit width in the process image | 128 x 8 bit input, 128 x 8 bit output, 16 bit control, 16 bit status |
| Configuration | configuration via controller, TwinCAT |
| Current consumption power contacts | – |
| Current consumption E-bus | typ. 170 mA |
| Special features | can only be used with TwinCAT |
| Weight | approx. 55 g |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Relative humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/variable |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Housing data | EL-24 |
|---|---|
| Design form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side by side mounting by means of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | specific push-in connection |
| Dimensions (W x H x D) | 24 mm x 100 mm x 52 mm |
Loading content ...
| Material compliance | EL6861 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | 2aaab7cf-98fa-4c09-8956-316ad0b9c523 |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use
