The Compact Bus Coupler BK3150 for PROFIBUS extends the Beckhoff Bus Terminal system by a cost-optimized version in a compact housing. Up to 64 Bus Terminals are supported; with the terminal bus extension, up to 255 Bus Terminals can be connected. The PROFIBUS Bus Coupler offers automatic baud rate detection up to 12 Mbaud and two address selection switches for address assignment. For the fieldbus connection, a D-sub 9-pin socket for the ZS1031-3000 or ZB3100 PROFIBUS connectors is available.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | BK3150 |
|---|---|
| Number of Bus Terminals | 64 (255 with K-bus extension) |
| Max. number of bytes fieldbus | 128 byte input and 128 byte output |
| Data transfer rates | automatic detection up to 12 Mbaud |
| Bus interface | 1 x D-sub 9-pin socket with shielding |
| Data transfer medium | shielded copper cable, 2 x 0.25 mm² |
| Power supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input current | 70 mA + (total K-bus current)/4, 500 mA max. |
| Current supply K-bus | 1750 mA |
| Power contacts | max. 24 V DC/max. 10 A |
| Electrical isolation | 500 V (power contact/supply voltage/fieldbus) |
| Weight | approx. 100 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Relative humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/variable |
| Approvals/markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Housing data | BKxx50, BCxx50 |
|---|---|
| Design form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side by side mounting by means of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection cross-section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Stripping length | 8…9 mm |
| Current load power contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W x H x D) | 44 mm x 100 mm x 68 mm |
*s: solid wire; st: stranded wire; f: with ferrule
Loading content ...
| Material compliance | BK3150 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use


