For connecting AMP8000 distributed Servo Drives to the PC-based control technology, and more specifically to the EtherCAT-based Servo Drive systems there are two coupling modules available in single-channel and dual-channel versions. The coupling modules provide a connection for the DC link intermediate circuit, 24 V DC power supply and EtherCAT communication. Distributed servo drives can be coupled to the AX8000 multi-axis servo system via an AX883x power supply module. By means of the 1- or 2-channel coupling modules and the AMP8805 distribution module, the implementation of simple as well as complex distributed drive solutions is easy and straightforward.
Safety projects can be created quickly and easily with the TE9000 TwinCAT 3 Safety Editor. The TE9200 TwinSAFE Loader/User is also available as additional support.
More on distributed drive technology.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | AX8832-0000-0000 |
|---|---|
| Function | coupling module |
| Channels | 2 |
| DC link voltage | 0…848 V DC |
| DC link output current | 2 x 20 A DC |
| System bus | EtherCAT |
| Drive profile | CiA402 according to IEC 61800-7-201 (CoE) |
| Ambient temperature (operation) | 0…40°C, up to 55°C with power reduction (see documentation) |
| Approvals/markings | CE, cULus |
| Housing data | AX883x |
|---|---|
| Protection rating | IP20 |
| Dimensions | AX8832-0000-0000 |
|---|---|
| Height without connectors | 230 mm |
| Depth without connectors | 192 mm |
| Width | 60 mm |
Loading content ...
| Material compliance | AX8832 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6a: Lead in steel with a maximum mass fraction of 0.35% lead, 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7a: Lead in solders with a high melting point with a minimum mass fraction of 85% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-motion |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use