Image similar, may contain optional accessories
EtherCAT signal input
EtherCAT signal output
M12 HWE connection sockets
Signal status display
M12 I/O connection sockets
OCT motor cable connection socket
Power supply status display:
Box supply (US)
Auxiliary voltage (UP)
Power IN
Power OUT
1 | Tx+
2 | Rx+
3 | Rx-
4 | Tx-
A | U
B | W
C | V
1 | +Brake
2 | -Brake
3 | +OCT
4 | -OCT
5 | n.c.
⏚ | FE
1 | GNDP
2 | GNDS
3 | FE
4 | +24 V DC US
5 | +48 V DC UP
Product status:
regular delivery
Product information
Technical dataEP7211-0035
ProtocolEtherCAT
Bus interface2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded
Technologycompact drive technology
Number of outputs1 x servomotor, 1 x motor brake
Number of channels1
Number of inputs2 x end position, 1 x feedback, 1 x HWE
Connection technologydirect motor connection with OCT
Load typepermanent magnet-excited three-phase synchronous motor
Supply voltage power8…48 V DC (external)
Distributed clocksyes
Output current (rms)4.5 A
Peak current (rms)max. 9.0 A for 1 s
PWM clock frequency16 kHz
Current controller frequency32 kHz
Rotating field frequency0…599 Hz
Rated speed controller frequency16 kHz
Power supply connectionfeed: 1 x 7/8" plug, 5-pin; downstream connection: 1 x 7/8" socket, 5-pin
Electrical isolation500 V
Current consumption from US120 mA
Output voltage motor brake24 V DC
Output current motor brakemax. 0.5 A
Realization STOhard-wired via safe output
Safe stop functionsSafe Torque Off (STO)
Fault response timesee documentation
Weightapprox. 500 g
Operating temperature-25…+60°C
Storage temperature-40…+85°C
Vibration/shock resistanceconforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27
EMC immunity/emissionconforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4
Protect. rating/installation pos.IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable
Approvals/markingsCE, UL, TÜV SÜD
Housing data7/8" infeed
Dimensions (W x H x D)60 mm x 150 mm x 26.5 mm
MaterialPA6 (polyamide)
Installation2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4