The EPX3204-0022 EtherCAT Box enables direct connection of RTDs from zone 0/20 and 1/21 hazardous areas. The EPX3204-0022 circuit can operate sensors in 2-wire, 3-wire and 4-wire technology. Linearization takes place across the entire, freely selectable temperature range. By default, the terminal is set to Pt100 sensors in 4-wire technology. The EPX3204-0022 indicates signal state and sensor faults (e.g. wire break) by means of LEDs.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EPX3204-0022 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Number of inputs | 4 |
| Input connections | M12 x 1, 5-pin, A-coded |
| Connection technology | 2-, 3-, 4-wire |
| Conversion time | 180…6560 ms (adjustable, default: 580 ms) |
| Resolution | 16 bit (incl. sign) |
| Sensor types | Pt100, Pt200, Pt500, Pt1000, Ni100, Ni120, Ni1000, resistance measurement (10 Ω…4 kΩ), KT(Y) sensors |
| Temperature range | -200…+850°C (Pt sensors); -60…+250°C (Ni sensors), for further types and details see documentation |
| Measurement error/uncertainty | < ±0.3% (relative to full scale value) |
| Input filter | configurable |
| Sensor supply | from load supply voltage UP |
| Current consumption from US | 30 mA |
| Power supply connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin |
| Special features | integrated limit value monitoring, digital filters and characteristic curve linearization |
| Weight | approx. 300 g |
| Operating temperature | -25…+70°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL, ATEX, IECEx |
| Housing data | 16 x M8, 8 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 60 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4 |
Loading content ...
| Material compliance | EPX3204-0022 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6a-I: Lead in steel with a maximum mass fraction of 0.35% lead, 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7a: Lead in solders with a high melting point with a minimum mass fraction of 85% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

