The MS8132-0120-1212 UPS module monitors the 24 V control voltage and detects an undervoltage. In the event of undervoltage, the M12 connectors on the front are powered from the battery. This means that an IPC module as well as an operating panel can be simultaneously supplied with 24 V. Port X2 has the Beckhoff OCT-UPS interface and is able to communicate with a corresponding device via this interface.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | MS8132-0120-1212 |
|---|---|
| Product category | system modules |
| Category/version | UPS |
| Channels | 2 |
| Storage technology | NiMh (battery) |
| Capacity | 15 Wh |
| Interfaces | M12 connector |
| Power output | max. 110 W |
| Housing data | R1S2T2 |
|---|---|
| Baseplate interface | data connector |
| Number of data slots | 1 |
| Operating temperature | 0…50°C |
| Storage temperature | -25…+60°C |
| Protection rating | IP65/67 |
| Approvals/markings | CE, UL (in preparation) |
Loading content ...
| Material compliance | MS8132-0120-1212 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use