The EP1258-0002 EtherCAT Box with digital inputs acquires binary control signals from the process level and transmits them to the controller under electrical isolation. Compared to the EP1258-0002, the EP1258-0502 offers higher performance thanks to the XFC multi-timestamping function. Timestamp technology allows signals to be precisely retraced over time. Whereas the EP1258-0002 can accept one edge change with timestamp per bus cycle, the EP1258-0502 offers the possibility to register up to 32 events with timestamps. The EP1258-0502 is synchronized with other EtherCAT devices through the distributed clocks system, so that events in the whole system can be measured with a uniform timebase. The signal connection is established via screw-type M12 connectors. Two channels are available per M12 socket.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EP1258-0502 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Specification | EN 61131-2, type 1/3 |
| Number of inputs | 8 |
| Input connections | M12 x 1, 5-pin, A-coded |
| Nominal input voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input filter | typ. < 1 µs |
| Internal sampling/execution | < 10…40 µs, corresponds to 100…25 k detectable edges/s, dependent on configuration |
| “0” signal voltage | -3…+5 V (similar to EN 61131-2, type 3) |
| “1” signal voltage | 11…30 V (similar to EN 61131-2, type 3) |
| Input current | typ. 3 mA (similar to EN 61131-2, type 3) |
| Distributed clocks | yes |
| Distributed clock precision | << 1 µs |
| Power supply connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Sensor supply | from control voltage, max. 0.5 A, short-circuit proof in total |
| Current consumption from US | 120 mA |
| Electrical isolation | 500 V |
| Special features | multi-timestamp |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Housing data | 8 x M8, 4 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |

Loading content ...
| Material compliance | EP1258-0502 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

