The EP6080-0000 EtherCAT memory box module offers 128 kBytes of non-volatile memory (NOVRAM). This box module can be used to store and read parameters and recipes. Part of the memory can also be used for cyclic storage of machine data, such as operating hours counters or production counter values. This EtherCAT Box module is notably used in modular machine concepts featuring a central controller, to store module-related data on the machine module.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EP6080-0000 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8, shielded |
| Technology | EtherCAT memory box |
| Nominal voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Distributed clocks | – |
| Memory | 128 kbyte NOVRAM |
| Max. usable memory, cyclic access | 1280 byte |
| Max. usable memory, acyclic access | up to 128 kbyte in max. 8190 byte sized objects, depending on variable structure |
| Number of write/read | arbitrary |
| Current consumption from US | typ. 120 mA |
| Power supply connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Electrical isolation | 500 V |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/67/variable |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Housing data | 8 x M8, 4 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |

Loading content ...
| Material compliance | EP6080-0000 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

