The EP6090-0000 display box has an illuminated, low-reflection LC display with two lines of 16 characters. It can be used, for example, for displaying status messages or diagnostic information. A non-resettable operating hours counter is integrated and can be displayed and also read out via the controller.
Via the user program dynamic and static application-specific texts can be displayed, e.g. “Production counter: (count value)”. If the output text is longer than 16 characters, the box automatically switches to scrolling text mode. Two special characters can be defined via a 5 x 8 pixel matrix.
The statuses of the navigation switch – up, down, left, right and OK – are transmitted to the controller as binary variables and can be used, for example, to control the display.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EP6090-0000 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Technology | EtherCAT display box |
| Switch inputs | navigation switch: up, down, left, right, OK |
| Display | LC display, 2 x 16 characters (> 16 characters = scrolling text mode), switchable backlight |
| Special characters | 2 characters (5 x 8 pixel matrix) |
| Operating hours counter | 32 bit overflow after 136 years (no reset possible), secure data storage > 100 years (@15 minutes writing interval), accuracy: ±50 ppm |
| Time measuring | 4 x 32 bit second counter (reset possible) |
| Counter | 4 x 32 bit counter (reset possible) |
| Storage interval | manually/automatically every 15 minutes |
| Distributed clocks | – |
| Current consumption from US | typ. 130 mA + sensor supply |
| Power supply connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Weight | approx. 230 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Housing data | 16 x M8, 8 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 60 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4 |

Loading content ...
| Material compliance | EP6090-0000 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

