The EP2338-0001 EtherCAT Box has eight digital channels that can each be operated as inputs or outputs. It is not necessary to configure whether a channel (pin 4 of the M8) is to be used as input or output; the input circuit is permanently connected internally to the output driver, so that a set output is automatically displayed in the input process image.
The inputs have a filter of 10 µs. The outputs handle load currents up to 0.5 A and are short-circuit-proof and protected against reverse polarity. The sum current of all outputs is limited to 4 A.
The connected sensors are supplied by an internal, short-circuit-proof driver module with a total of 0.5 A for all sensors. The inputs and outputs are supplied via UP. The signal status is indicated by LEDs. The signals are connected via M8 connectors.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EP2338-0001 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Specification | EN 61131-2, type 1/3 |
| Number of channels | 8 digital inputs or outputs |
| Input/output connections | M8 x 1, 3-pin, a-coded |
| Input filter | 10 µs |
| “0” signal voltage | -3…+5 V |
| “1” signal voltage | 11…30 V, 6 mA input current (EN 61131-2, type 3) |
| Sensor supply | from load supply voltage, max. 0.5 A, short-circuit proof in total |
| Load type | ohmic, inductive, lamp load |
| Rated load voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Max. output current | 0.5 A per channel, individually short-circuit proof |
| Switching times | typ. TON: 50 µs, typ. TOFF: 100 µs |
| Short-circuit current | typ. 1.5 A |
| Distributed clocks | – |
| Auxiliary power current | typ. 20 mA + load |
| Current consumption from US | 120 mA |
| Power supply connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Electrical isolation | 500 V |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL, ATEX, IECEx |
| Ex marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc II 3 D Ex tc IIIC T135 °C Dc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc Ex tc IIIC T135 °C Dc |
| Housing data | 8 x M8, 4 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |

Loading content ...
| Material compliance | EP2338-0001 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

