An AX8810 capacitor module extends the DC link capacitance and is suitable for the support of the DC link. It enables energy savings: voltage peaks generated by braking motors are taken up and stored. This makes the activation of the braking resistor mostly unnecessary and helps to reduce power losses. Overall, the use of the capacitor module makes a reduction in the total connected load possible and also a smaller dimensioning of the fuse.
Safety projects can be created quickly and easily with the TE9000 TwinCAT 3 Safety Editor. The TE9200 TwinSAFE Loader/User is also available as additional support.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | AX8810-0000-0000 |
|---|---|
| Function | capacitor module |
| DC link voltage | max. 848 V DC |
| Ambient temperature (operation) | 0…40°C, up to 55°C with power reduction (see documentation) |
| Approvals/markings | CE, cULus |
| Housing data | AX8810-xxxx |
|---|---|
| Protection rating | IP20 |
| Width | 60 mm |
| Dimensions | AX8810-0000-0000 |
|---|---|
| Height without connectors | 230 mm |
| Depth without connectors | 192 mm |
| Width | 60 mm |
| Material compliance | AX8810 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6a: Lead in steel with a maximum mass fraction of 0.35% lead, 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-motion |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use