The MS1xxx series system modules supply the baseplates with protective extra-low voltages and low voltages. The MS1363-2001-3449 power infeed module provides 3-phase 400/480 V AC and up to 63 A for the system and is equipped with a main switch that can be used as a maintenance switch.
The integrated 24 V DC power supply is fed from the 3-phase voltage and provides up to 18 A for the baseplate. The fuses on the input side can be replaced via a cover on the front. The supply line is connected in the cover.
The cable gland shown is not included in the scope of delivery.
Product status:
product announcement | estimated market release 3rd quarter 2026
Product information
| Technical data | MS1363-2001-3449 |
|---|---|
| Product category | system modules |
| Category/version | power infeed |
| Input voltage/current, external | 400/480 V AC/63 A |
| Connection technology infeed, external | Terminal box |
| Power supply unit | 24 V DC/18 A |
| Housing data | R3S4T5 |
|---|---|
| Baseplate interface | data and power connector |
| Number of data slots | 2 |
| Number of power slots | 2 |
| Operating temperature | 0…50°C |
| Storage temperature | -25…+60°C |
| Protection rating | IP65/67 |
| Approvals/markings | CE, UL (in preparation) |
Loading content ...
| Material compliance | MS1363-2001-3449 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6a-I: Lead in steel with a maximum mass fraction of 0.35% lead, 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use