The EL6761 EtherCAT Terminal enables communication for the charging infrastructure both to the EV (Electric Vehicle) and to the higher-level charging management system. It supports two completely independent communication standards: PWM communication in accordance with IEC 61851 and powerline communication as stated in ISO 15118. DIN 70121 is also supported if required. ISO 15118 communication provides a flexible communication channel for transporting all necessary data between the car and the charging station. In combination with OCPP (TF6771) as communication to higher-level controllers, this results in a complete communication system for charging infrastructure applications.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EL6761 |
|---|---|
| Technology | powerline communication |
| Number of channels | 1 |
| Fieldbus | ISO 15118 |
| Interfaces | CP, PP, ground |
| Communication | PWM communication according to IEC 61851 and high-level communication according to ISO 15118 and DIN 70121 |
| Hardware diagnostics | status LEDs |
| Electrical isolation | 1500 V |
| Current consumption power contacts | – |
| Current consumption E-bus | typ. 420 mA |
| Weight | approx. 90 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Relative humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/variable |
| Approvals/markings | CE |
| Housing data | EL-24 |
|---|---|
| Design form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side by side mounting by means of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | specific push-in connection |
| Dimensions (W x H x D) | 24 mm x 100 mm x 52 mm |
| Material compliance | EL6761 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | 4d907b7e-b17c-49ed-bc35-de04ac3bb87e |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6a: Lead in steel with a maximum mass fraction of 0.35% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use
