The EPX2004-0022 EtherCAT Box enables direct connection of intrinsically safe actuators from zone 0/20 and 1/21 hazardous areas. The EPX2004-0022 supplies an output voltage of 24 V DC and a maximum output current of 50 mA per channel, the sum current is 200 mA. The signal state of the individual channels is indicated by an LED.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EPX2004-0022 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Number of outputs | 4 |
| Output connections | M12 x 1, 5-pin, a-coded |
| Connection technology | 2-wire |
| Open circuit voltage | 24 V DC |
| Load voltage | load-dependent (Ri = 227 Ω) |
| Load type | ohmic, inductive, capacitive |
| Max. output current | 50 mA per channel |
| Sensor supply | from load supply voltage UP |
| Current consumption from US | 35 mA |
| Power supply connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin |
| Weight | approx. 300 g |
| Operating temperature | -25…+70°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL, ATEX, IECEx |
| Housing data | 16 x M8, 8 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 60 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4 |
Loading content ...
| Material compliance | EPX2004-0022 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6a-I: Lead in steel with a maximum mass fraction of 0.35% lead, 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7a: Lead in solders with a high melting point with a minimum mass fraction of 85% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

