The EJ7037 EtherCAT plug-in module is designed for the direct connection of stepper motors in the medium power range up to 1.5 A. The compact stepper motor output stage is accommodated in the module together with two digital inputs for limit switches.
The EJ7037 can be adapted to the motor to be operated and the application requirements through parameterization. A particularly smooth and precise motor run is ensured by 64-fold microstepping.
In combination with a corresponding stepper motor, the EJ7037 represents a cost-effective and compact drive solution. With its torsion-proof, integrated encoder (1024 inc/rev), the AS2000 stepper motor is ideal for the closed-loop control of the EJ7037.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EJ7037 |
|---|---|
| Technology | compact drive technology |
| Connection technology | direct motor connection + feedback |
| Number of channels | 1 |
| Number of inputs | 2 x end position, 1 x encoder |
| Number of outputs | 1 x stepper motor, 1 x motor brake |
| Load type | 2-phase stepper motor (uni-/bipolar) |
| Supply voltage power | 24 V DC (via distribution board) |
| Supply voltage electronics | 24 V DC (via signal distribution board) |
| Output current | max. 1.5 A |
| Step frequency | configurable up to 16,000 full steps/s |
| Step pattern | 64-fold micro stepping |
| Current controller frequency | approx. 30 kHz |
| Resolution | approx. 5000 positions in typ. applications (per revolution) |
| Encoder input signal | 5…24 V DC, typ. 5 mA, single-ended |
| Input frequency | max. 400,000 increments/s (with 4-fold evaluation) |
| Auxiliary power current | typ. 70 mA (via distribution board) |
| Current consumption E-bus | typ. 140 mA |
| Distributed clocks | yes |
| Electrical isolation | 500 V (E-bus/field potential) |
| Special features | travel distance control, encoder input, vector control |
| Weight | approx. 30 g |
| Storage temperature | -25…+85°C |
| Relative humidity | 95%, no condensation |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/see documentation |
| Approvals/markings | CE |
| Housing data | EJ_12_16pin_Code18 |
|---|---|
| Weight | approx. 30 g |
| Protection rating | IP20 |
| Material | polycarbonate |
| Dimesnions | Width (single) | 12 mm |
| Dimensions | Height | 66 mm |
| Dimensions | Depth | 55 mm |
| Installation | 2 x 20-pin socket strip on signal distribution board |
| Connection technology | application-specific plug on the signal distribution board |
| Mechanical coding | yes |
| Position of the coding pins | 1, 8 |
| Material compliance | EJ7037 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | 0a1498b8-e342-4707-bcc9-34c271461f95 |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 7a: Lead in solders with a high melting point with a minimum mass fraction of 85% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use