The EP2839-0042 EtherCAT Box is intended for processing digital/binary signals. It switches the binary control signals from the automation device to the actuators at the process level. The 16 outputs each process an output current of up to max. 0.5 A. A short-term overload is possible. The outputs are short-circuit proof. The sum current of all outputs is limited to 16 A. The signal state of the channels is indicated by LEDs. The signals are connected via M12 screw type connectors. Two channels are available per M12 socket. Each output channel reports an open load or short-circuit error to the PLC via diagnostic. This diagnostic feature can be switched off channel by channel. Module-related undervoltage detection of the supply voltage takes place. The EP2839-0042 has M12 EtherCAT connectors and 7/8" connectors for the power supply.
Special features:
- short-circuit and open-load detection per channel
- adjustable diagnostics per channel
- undervoltage detection
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EP2839-0042 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M12 socket, 4-pin, D-coded |
| Number of outputs | 16 |
| Output connections | M12 x 1, 5-pin, a-coded |
| Load type | ohmic, inductive, lamp load up to max. 12 W |
| Nominal output voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Max. output current | 0.5 A per channel, individually short-circuit proof, ∑ 16 A |
| Switching times | typ. TON: 50 µs, typ. TOFF: 100 µs |
| Short-circuit current | max. 1.5 A |
| Distributed clocks | yes |
| Current consumption from US | typ. 130 mA |
| Auxiliary power current | typ. 20 mA + load |
| Diagnostics | short circuit, open load detection, undervoltage |
| Power supply connection | feed: 1 x 7/8" plug, 5-pin; downstream connection: 1 x 7/8" socket, 5-pin |
| Electrical isolation | 500 V |
| Weight | approx. 440 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL (in preparation) |
| Housing data | 7/8" infeed |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 60 mm x 150 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4 |

Loading content ...
| Material compliance | EP2839-0042 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6a: Lead in steel with a maximum mass fraction of 0.35% lead, 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

