The MRxxxx series relay modules allow the direct switching of high power levels and can also be used in a variety of ways. The MR3107-2001-2245 relay module is used to connect an ohmic or inductive 3-phase AC load. The integrated reversing contactor connection allows a 3-phase asynchronous motor to be operated in both directions of rotation.
The three phases, PE as well as temperature contacts and switchable 24 V DC contacts are led out on a hybrid B23 connector. This means that in addition to controlling a motor, the brake control and temperature measurement of the motor windings can also be realized via RTDs. The current carrying capacity per phase is 7 A.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | MR3107-2001-2245 |
|---|---|
| Product category | relay modules |
| Category/version | motor starter |
| Type | reversing starter |
| Channels | 1 |
| Output voltage/current | 400/480 V AC/7 A |
| Signal input | RTD |
| Signal input connection technology | B23 connector |
| Power output connection technology | B23 connector |
| Brake control | yes |
| Housing data | R2S2T3 |
|---|---|
| Baseplate interface | data and power connector |
| Number of data slots | 1 |
| Number of power slots | 1 |
| Operating temperature | 0…50°C |
| Storage temperature | -25…+60°C |
| Protection rating | IP65/67 |
| Approvals/markings | CE, UL (in preparation) |
Loading content ...
| Material compliance | MR3107-2001-2245 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | f0106e15-c1c9-43e5-acc2-9d0c4d8dc860 |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use