The MD6xxx series DC link power supplies generate up to 848 V DC link voltage for the servo drives (MD8xxx) and frequency inverters (MD3xxx) connected to the baseplate. Connection to an external braking resistor is possible via a B23 connector.
Product status:
product announcement | estimated market release 2nd quarter 2026
Product information
| Technical data | MD6040-0003-3445 |
|---|---|
| Product category | drive modules |
| Category/version | DC link power supply |
| DC link voltage | max. 848 V DC |
| Output current | 40 A |
| Braking resistor | yes |
| Braking resistor connection technology | B23 connector |
| Housing data | R3S4T5 |
|---|---|
| Baseplate interface | data and power connector |
| Number of data slots | 1 |
| Number of power slots | 2 |
| Operating temperature | 0…50°C |
| Storage temperature | -25…+60°C |
| Protection rating | IP65/67 |
| Approvals/markings | CE, UL (in preparation) |
Loading content ...
| Material compliance | MD6040-0003-3445 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use