The EK1541 EtherCAT Coupler with a polymer optical fiber (POF) connection is the link between the EtherCAT protocol at fieldbus level and the EtherCAT Terminals. The coupler converts the passing telegrams from Ethernet 100BASE-TX POF hardware to E-bus signal representation. A station consists of a coupler and any number of EtherCAT Terminals that are automatically detected and individually displayed in the process image.
Special features:
- connection technology 2 x polymer optical fiber (POF) connection via Versatile Link socket
- connection lengths up to 50 m
- 3 ID switches for implementing variable topologies
- number of EtherCAT Terminals in the overall system: up to 65,535
The EK1541 has two Versatile Link sockets for POF duplex connectors and three hexadecimal ID switches. The coupler is connected to the network via the upper Ethernet connection. The lower socket may be used to connect further EtherCAT devices in the same segment. With the polymer optical fiber connection, distances between two couplers of up to 50 m can be reached. Unlike the glass fiber, the POF fiber is easily wireable in the field. A group of EtherCAT components can be assigned a unique ID via the hexadecimal ID switches. This group can then be located at any position within the EtherCAT network. Variable topologies are therefore easily implementable. In addition, an EtherCAT junction or an EtherCAT extension can be used for the extension or for setting up a line or star topology.
The system and field supply, each 24 V DC, is provided directly at the coupler. The attached EtherCAT Terminals are supplied with the current required for communication from the supplied system voltage. The coupler can supply a maximum of 5 V and 2 A. Power feed terminals (e.g. EL9410) must be integrated if more current is required. The field supply is forwarded to the individual I/O components via the power contacts with up to 10 A.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EK1541 |
|---|---|
| Task within EtherCAT system | coupling of EtherCAT Terminals (ELxxxx) to 100BASE-FX EtherCAT POF networks, with identity verification |
| Data transfer medium | plastic optical fiber (POF) |
| Distance between stations | max. 50 m (100BASE-FX) |
| Number of EtherCAT Terminals | up to 65,534 |
| Type/number of peripheral signals | max. 4.2 GB addressable I/O points |
| Number of configurable IDs | 4096 |
| Protocol | EtherCAT |
| Delay | approx. 1 µs |
| Data transfer rates | 100 Mbit/s |
| Bus interface | 2 x ZS1090-0008 POF plug |
| Power supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Current consumption from US | 130 mA + (∑ E-bus current/4) |
| Current consumption from UP | load |
| Current supply E-bus | 2000 mA |
| Power contacts | max. 24 V DC/max. 10 A |
| Electrical isolation | 500 V (power contact/supply voltage/Ethernet) |
| Weight | approx. 190 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Relative humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/variable |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Housing data | EK-51-8pin |
|---|---|
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
*s: solid wire; st: stranded wire; f: with ferrule
Loading content ...
| Material compliance | EK1541 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors, 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use


