The power supply PS3031-4820-0000 is a 3-phase, 48 V DC power supply with an output current of 20 A and an output power of 960 W. On the input side, the device has a wide range input, an active power factor correction (PFC) and an inrush current surge regulation.
The PS3031-4820-0000 has an extra power with a maximum output power of 150% for 4 seconds and can precisely trigger fuses with short-term peak current. The power supply belongs to the PS3000 family and has a width of 110 mm. A DC OK LED, an overload LED and a potential-free relay contact monitor the status of the output voltage. The output voltage can be switched off by a shut-down contact directly.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | PS3031-4820-0000 |
|---|---|
| Input voltage | 3 AC 380…480 V |
| Wide-range input | yes |
| Input current | typ. 1.65 A at 400 V AC |
| Switch-on current limiter | yes |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Starting current | typ. 4.5 A peak at 400 V AC |
| Harmonic correction (PFC) | active |
| Output voltage | 48 V DC |
| Adjustment range | 48…54 V DC |
| Output current | 20 A |
| Output | 960 W |
| Outpout power for 4 s | 1440 W |
| Extra power | 50%/4 s |
| Precise fuse release | yes |
| DC OK LED | yes |
| Overload LED | yes |
| Shut down contact | yes |
| Efficiency | approx. 95.4% |
| Operating temperature | -25…+70°C |
| Shock resistance | conforms to EN 60068-2-27 |
| Vibration resistance | conforms to EN 60068-2-6 |
| Weight | approx. 1500 g |
| Approvals/markings | CE, UL508, SEMI F47 |
| Protection rating | IP20 |
| Housing data | Power supply |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 110 mm x 124 mm x 127 mm |
| Material | aluminum |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Wiring | input/output: screw type connection,
signal contact: spring-loaded technique |
| Connection cross-section | input: e*: 0.5…6 mm², f*: 0.5…4 mm², a*: 0.5…4 mm² output: e*: 0.5…16 mm², f*: 0.5…10 mm², a*: 0.5…10 mm² signal contact: e*: 0.15…1.5 mm², f*: 0.15…1.5 mm², a*: 0.15…1.5 mm² |
| Connection cross-section AWG | Input: AWG20-10 Output: AWG22-8 Signal contact: AWG26-14 |
| Stripping length | input: 7 mm, output: 12 mm, signal contact: 7 mm |
*s: solid wire; st: stranded wire; f: with ferrule
Loading content ...
| Material compliance | PS3031-4820-0000 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 7a: Lead in solders with a high melting point with a minimum mass fraction of 85% lead |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use