The 2-port EtherCAT junction enables configuration of EtherCAT star topologies. A modular EtherCAT star can be realized by using several EP1122-0001 units in a station. Individual devices or complete EtherCAT strands can be connected at the junction ports. The EtherCAT junctions are connected via M8 sockets with direct display of link and activity status. The Run LED indicates the status of the EP1122-0001. Through TwinCAT and other suitable EtherCAT masters the EP1122-0001 also supports coupling and uncoupling of EtherCAT strands during operation (Hot Connect).
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EP1122-0001 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Number of ports | 2 |
| Task within EtherCAT system | coupling of EtherCAT junctions |
| Nominal voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Distributed clocks | – |
| Data transfer medium | EtherCAT cable |
| Distance between stations | 100 m (100BASE-TX) |
| Data transfer rates | 100 Mbit/s |
| Configuration | not required |
| Sensor supply | – |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL, ATEX, IECEx |
| Ex marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc II 3 D Ex tc IIIC T135 °C Dc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc Ex tc IIIC T135 °C Dc |
| Housing data | 8 x M8, 4 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |

Loading content ...
| Material compliance | EP1122-0001 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

