Image similar, may contain optional accessories
EtherCAT P signal input
EtherCAT P signal output
M12 I/O connection sockets
Signal status display
Labeling areas
Power supply status display:
Box supply (US)
Auxiliary voltage (UP)
1 | Tx+/GNDS
2 | Rx+/GNDP
3 | Rx-/UP
4 | Tx-/US
1 | +24 V DC UP
2 | Input +
3 | GNDP
4 | DI
5 | Output +
Special features:
  • analog input and output at one port
  • additional digital input for error messages, etc.
  • compact, narrow IP67 design
Product status:
regular delivery
Product information
Technical dataEPP4304-1002
ProtocolEtherCAT P
Bus interface2 x M8 socket, P-coded, shielded
Number of outputs2 x analog
Number of inputs2 x analog, 2 x digital
Input/output connectionsM12 x 1, 5-pin, a-coded
Signal type-10/0…+10 V
Nominal voltage24 V DC (-15%/+20%)
Loadoutput: 5 kΩ
Internal resistanceinput: > 200 kΩ
Resolution16 bit
Conversion timeinput: ~ 100 µs, output: ~ 40 µs
Measurement error/uncertaintyinput: < 0.3%, output: < 0.1% (each relative to full scale value)
Actuator supplyfrom the auxiliary voltage UP
Electrical isolation500 V
Current consumption from US120 mA
Special featurescombi module, inputs and outputs
Weightapprox. 165 g
Operating temperature-25…+60°C
Storage temperature-40…+85°C
Vibration/shock resistanceconforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27
EMC immunity/emissionconforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4
Protect. rating/installation pos.IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable
Approvals/markingsCE, UL
Housing data8 x M8, 4 x M12
Dimensions (W x H x D)30 mm x 126 mm x 26.5 mm
MaterialPA6 (polyamide)
Installation2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3