EPI2008-0002 | IO-Link box, 8-channel digital output, 24 V DC, 0.5 A, M12
Image similar, may contain optional accessories
IO-Link status
IO-Link interface Class B
M12 I/O connection sockets
Signal status display
Labeling areas
Power supply status display:
24 V (L+)
P24
1 | L+
2 | P24
3 | L-
4 | C/Q
5 | N24
1 | +24 V DC P24
2 | Output B
3 | N24
4 | Output A
5 | n.c.
2-wire
3-wire
Product status:
regular delivery
Product information
Technical dataEPI2008-0002
CommunicationIO-Link
Interfaces1 x M12 plug, A-coded
Data transfer rates230.4 kbaud (COM 3)
Specification versionIO-Link V1.1, Class B
Number of outputs8
Output connectionsM12, screw type
Load typeohmic, inductive, lamp load
Nominal output voltage24 V DC (-15%/+20%)
Max. output current0.5 A per channel, from P24, individually short-circuit proof
Short-circuit currenttyp. 1.5 A
Current consumptiontyp. 100 mA from L+
Auxiliary power currenttyp. 20 mA + load
Electrical isolationL+/P24: yes
Weightapprox. 165 g
Operating temperature-25…+60°C
Storage temperature-40…+85°C
Vibration/shock resistanceconforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27
EMC immunity/emissionconforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4
Protect. rating/installation pos.IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable
Approvals/markingsCE, UL
Housing data8 x M8, 4 x M12
Dimensions (W x H x D)30 mm x 126 mm x 26.5 mm
MaterialPA6 (polyamide)
Installation2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3