The KL9302 Bus Terminal contains a diode array consisting of a total of seven diodes with a common anode. The diode array can be used as a free-wheeling or decoupling array. Through direct integration into the Bus Terminal assembly, the compact design of the Bus Terminal is retained for the whole application. Wiring is simplified significantly.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | KL9302 |
|---|---|
| Number of diodes | 7 |
| Interconnection | common anode |
| Nominal cut-off voltage | 1000 V (diodes) |
| Output current | 1 A on each diode |
| Peak current | 2.5 A (100 ms) |
| Voltage drop | typ. 0.7 V |
| Isolation voltage (channel/channel) | < 200 V |
| Electrical isolation | 1500 V (K-bus/field) |
| Weight | approx. 55 g |
| Operating temperature | 0…55°C |
| Storage temperature | -25…+85°C |
| Relative humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/variable |
| Pluggable wiring level | for all KSxxxx Bus Terminals |
| Approvals/markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Housing data | KL-12-8pin | KS-12-8pin |
|---|---|---|
| Design form | compact terminal housing with signal LEDs | terminal housing with pluggable wiring level |
| Material | polycarbonate | |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock | |
| Side by side mounting by means of | double slot and key connection | |
| Marking | labeling of the BZxxxx series | |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver | |
| Connection cross-section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² | s*: 0.08…1.5 mm², st*: 0.08…1.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection cross-section AWG | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 | s*: AWG28…16, st*: AWG28…16, f*: AWG26…16 |
| Stripping length | 8…9 mm | 9…10 mm |
| Current load power contacts | Imax: 10 A | |
| Dimensions (W x H x D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm | |
*s: solid wire; st: stranded wire; f: with ferrule
| Ordering information | |
|---|---|
| KL9302 | Diode array terminal |
| KS9302 | Diode array terminal, pluggable wiring level |
Loading content ...
| Material compliance | KL9302 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
| Material compliance | SCIP | SCIP No. |
|---|---|
| KL9302 | 31fbb7b9-7101-4731-84c9-f61a2c2c58a8 |
| KS9302 | 765818ee-4b26-4172-a16f-04bc8f5a98d1 |
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use


