The EP2308-0001 EtherCAT Box combines four digital inputs (four M8 sockets at the top) and four digital outputs (four M8 sockets at the bottom) in one device. The inputs have a filter of 3.0 ms. The outputs process load currents up to 0.5 A and are short-circuit-proof and protected against reverse polarity. The signal status is indicated by LEDs. The signals are connected via screw type M8 connectors.
The supply of the connected sensors is carried out via an internal, short-circuit-proof driver module with a total of 0.5 A for all sensors. The outputs are supplied via UP. All outputs are short-circuit-proof and protected against reverse polarity.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EP2308-0001 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Specification | EN 61131-2, type 1/3 |
| Number of channels | 4 inputs + 4 outputs |
| Input/output connections | M8 x 1, 3-pin, a-coded |
| Input filter | 3 ms |
| “0” signal voltage | -3…+5 V |
| “1” signal voltage | 11…30 V, 6 mA input current (EN 61131-2, type 3) |
| Sensor supply | from control voltage, max. 0.5 A, short-circuit proof in total |
| Load type | ohmic, inductive, lamp load |
| Rated load voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Max. output current | 0.5 A per channel, individually short-circuit proof |
| Switching times | typ. TON: 50 µs, typ. TOFF: 100 µs |
| Short-circuit current | typ. 1.5 A |
| Distributed clocks | – |
| Current consumption | 120 mA |
| Auxiliary power current | typ. 20 mA + load |
| Power supply connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Electrical isolation | 500 V |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL, ATEX, IECEx |
| Ex marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc II 3 D Ex tc IIIC T135 °C Dc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc Ex tc IIIC T135 °C Dc |
| Housing data | 8 x M8, 4 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |

Loading content ...
| Material compliance | EP2308-0001 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

