A power supply module generates the DC link voltage (DC) for the power supply of the axis modules and the option modules from the mains voltage. It already contains a mains filter, for which the drive is tested and certified in accordance with EN 61800-3 for Category C3 use.
Any regenerative energy produced, e.g. through strong braking of the motors, can be converted into heat either via the internal braking resistor or via the combination of built-in brake chopper and external braking resistor. Alternatively, the energy can be buffered in the AX8810 capacitor module.
AX8000 power supply modules can be used on 3-phase low-voltage mains supplies (3-phase mains supplies 200…480 V AC, 50/60 Hz).
A separate 24 V DC power supply is required in each case.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | AX8620-0000-0000 |
|---|---|
| Function | power supply module |
| Rated supply voltage | 1 x 100…240 V AC 3 x 200…480 V AC |
| DC link voltage | max. 848 V DC |
| DC link output current | 5/7 A DC (at single-phase feeding), 20 A DC |
| System bus | EtherCAT |
| Drive profile | CiA402 according to IEC 61800-7-201 (CoE) |
| Ambient temperature (operation) | 0…40°C, up to 55°C with power reduction (see documentation) |
| Approvals/markings | CE, cULus |
| Housing data | AX862x |
|---|---|
| Protection rating | IP20 |
| Width | 60 mm |

| Dimensions | AX8620-0000-0000 |
|---|---|
| Height without connectors | 230 mm |
| Depth without connectors | 192 mm |
| Width | 60 mm |
Loading content ...
| Material compliance | AX8620 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6a: Lead in steel with a maximum mass fraction of 0.35% lead, 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7a: Lead in solders with a high melting point with a minimum mass fraction of 85% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-motion |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use