Product status:
regular delivery
Product variantsOrdering information
AT8200-1000-0100NCT electronics, with housing, without mover, basic electronics, 220 g
Product information
Technical dataNCT power transfer
Rated powerup to 35 W (depending on the mover position)
Peak performanceup to 75 W (depending on the mover position)
Output voltage24 V DC (regulated)
Power transmissioncontinuously (also across module limits)
Technical dataNCT data transfer
Communication cycle250 µs
Communication directionbidirectional
Time responseµs-precise DC synchronization
Communication participantsno system limits (individual address assignment of the movers possible)
Communication typescyclic and acyclic
Data transfercontinuously (also across module limits)
Technical dataDigital input
Number of digital inputs2 (+2 analog inputs usable as digital input)
Connection technology1-wire
Nominal voltage24 V DC (-15%/+20%)
“0” signal voltage-3…+5 V
“1” signal voltage11…30 V
Input filterconfigurable, standard: 3 ms, min.: 10 µs
Counter1 x up/down counter, 1 x up or down counter
Counter depth32 bit
Counter featureset counter, switch outputs, reset counter
Latch functionlatch input, 24 V DC
Latch resolution4 µs resolution, 32 bit time value
Technical dataDigital output
Number of digital outputs4 (+3 PWM outputs usable as digital output)
Connection technology1-wire
Load typeohmic, inductive, lamp load
Switching timestyp. TON: 20 µs, TOFF: 10 µs
Short-circuit currenttyp. < 2 A
Breaking energy< 150 mJ/channel
Technical dataAnalog input
Number of analog inputs2
Technologysingle-ended
Signal voltage0…10 V
Internal resistance500 kΩ
Input filter limit frequency2 kHz
Resolution12 bit
Measurement error/uncertainty< ±0.3% (relative to full scale value)
Technical dataPulse width modulation output
Max. output current2 A
Max. switching frequency128 kHz
Duty factor0…100% (TON > 20 ns, TOFF > 200 ns)
Technical dataMechanical data | Connector
Connection technologyCage Clamp®
Protection ratingIP20
Connection cross-sectionsolid wire: 0.08…1.5 mm²,
stranded wire*: 0.08…1.5 mm²,
with ferrule: 0.25…1 mm²