Product information
| Technical data | EL6751-0010 |
|---|---|
| Technology | CANopen slave terminal |
| Number of channels | 1 |
| Fieldbus | CANopen |
| Data transfer rates | 10, 20, 50, 100, 125, 250, 500, 800, 1000 kbaud |
| Interfaces | D-sub connector, 9-pin according to CANopen specification, galvanically decoupled |
| Communication | CANopen network master and CANopen manager, optionally CANopen slave |
| Bus device | max. 127 slaves |
| Hardware diagnostics | status LEDs |
| Current consumption E-bus | typ. 230 mA |
| Special features | status LEDs, CANopen slave |
| Weight | approx. 70 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Relative humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/variable |
| Approvals/markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx, DNV |
| Ex marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Housing data | EL-24 |
|---|---|
| Design form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side by side mounting by means of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | specific push-in connection |
| Dimensions (W x H x D) | 24 mm x 100 mm x 52 mm |
Loading content ...
| Material compliance | EL6751-0010 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use
