The MS3xxx series system modules supply additional baseplates or any external devices with voltages. The 4-channel MS3004-4004-1112 power output module provides 24 V DC and up to 4 A per channel for additional consumers. The channels can be switched individually and also offer the option to measure currents and parameterize the integrated electronic fuses in a range of 1...4 A in stages.
Product status:
product announcement | estimated market release 2nd quarter 2026
Product information
| Technical data | MS3004-4004-1112 |
|---|---|
| Product category | system modules |
| Category/version | power output |
| Output voltage/current, external | 24 V DC/4 A |
| Connection technology output, external | M12 connector |
| Switchable output | yes |
| Output protection | eFuse |
| Channels | 4 |
| Housing data | R1S1T2 |
|---|---|
| Baseplate interface | power connector |
| Number of power slots | 1 |
| Operating temperature | 0…50°C |
| Storage temperature | -25…+60°C |
| Protection rating | IP65/67 |
| Approvals/markings | CE, UL (in preparation) |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use