The EL2521-xxxx output terminals change the frequency of a binary signal and output it (electrically isolated from the E-bus). The frequency is preset by a 16 bit value from the automation device. The signal state of the EtherCAT Terminal is indicated by light emitting diodes. The LEDs are clocked with the outputs and each displays an active output.
Special features:
- Pulse train (frequency output)
- Different operating modes
- Frequency modulation
- Pulse direction setting
- Incremental encoder simulation (2x AB)
- Integrated path control
- Synchronized operation through distributed clocks XFC technology possible
- Different output specifications possible
- 24 V DC version, externally powered, with capture/compare input/output
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EL2521-0124 |
|---|---|
| Connection technology | pulse train (frequency output) |
| Number of outputs | 1 channel (2 x outputs A, B) + 1 x 24 V output |
| Number of inputs | 1 x latch |
| Load type | ohmic, inductive |
| Distributed clocks | yes |
| Output specification | 5…24 V DC (external supply), 24 V via power contacts |
| Max. output current | 1 A |
| Base frequency | 0…500 kHz, 50 kHz default |
| Resolution | max. 15 bit |
| Current consumption E-bus | typ. 280 mA |
| Power supply | via the E-bus |
| Current consumption power contacts | load |
| Electrical isolation | 500 V (E-bus/field potential) |
| Special features | pulse output with variable frequency: frequency modulation, pulse direction specification, AB incremental encoder simulation with connection to TwinCAT NC, ramp function, travel distance control |
| Weight | approx. 50 g |
| Operating temperature | 0…55°C |
| Storage temperature | -25…+85°C |
| Relative humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/variable |
| Pluggable wiring level | for all ESxxxx terminals |
| Approvals/markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Housing data | EL-12-8pin | ES-12-8pin |
|---|---|---|
| Design form | compact terminal housing with signal LEDs | terminal housing with pluggable wiring level |
| Material | polycarbonate | |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock | |
| Side by side mounting by means of | double slot and key connection | |
| Marking | labeling of the BZxxxx series | |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver | |
| Connection cross-section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² | s*: 0.08…1.5 mm², st*: 0.08…1.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection cross-section AWG | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 | s*: AWG28…16, st*: AWG28…16, f*: AWG26…16 |
| Stripping length | 8…9 mm | 9…10 mm |
| Current load power contacts | Imax: 10 A | |
| Dimensions (W x H x D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm | |
*s: solid wire; st: stranded wire; f: with ferrule
Loading content ...
| Material compliance | EL2521-0124 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 7a: Lead in solders with a high melting point with a minimum mass fraction of 85% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use


