The Terminal enables within an EtherCAT Terminal network the integration of any CANopen devices and can be used as a master. In addition, general CAN messages can be sent or received – without having to bother with CAN frames in the applications program. The terminal has a powerful protocol implementation with many features:
- All CANopen PDO communication types are supported: event driven, time driven (using an event timer), synchronous, polling.
- synchronization with the PC controller’s task cycle
- SYNC cycle with quartz precision for drive synchronization, zero cumulative jitter
- parameter communication (SDO) at start-up and when running
- emergency message handling, guarding and heartbeat
- powerful parameter and diagnostics interfaces
- online bus load display
Like the FC5101 CANopen PCI™ card, the EL6751 can be used for connection to CANopen networks. The terminal, however, enables a more space-saving implementation since no PCI™ slots are required in the Industrial PC.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EL6751 |
|---|---|
| Technology | CANopen master/slave terminal |
| Number of channels | 1 |
| Fieldbus | CANopen |
| Data transfer rates | 10, 20, 50, 100, 125, 250, 500, 800, 1000 kbaud |
| Interfaces | D-sub connector, 9-pin according to CANopen specification, galvanically decoupled |
| Communication | CANopen network master and CANopen manager, optionally CANopen slave |
| Hardware diagnostics | status LEDs |
| Current consumption E-bus | typ. 230 mA |
| Special features | status LEDs, CANopen network master, CANopen Manager, supports RAW-CAN |
| Weight | approx. 70 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Relative humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/variable |
| Approvals/markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx, DNV |
| Ex marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Housing data | EL-24 |
|---|---|
| Design form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side by side mounting by means of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | specific push-in connection |
| Dimensions (W x H x D) | 24 mm x 100 mm x 52 mm |
Loading content ...
| Material compliance | EL6751 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1 |
| REACH SVHC | Lead |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 6c: Copper alloy with a mass fraction of up to 4% lead, 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use
