The EPP6228 IO-Link module enables connection of up to eight IO-Link devices. These can be IO-Link box modules, actuators, sensors or combinations of both. Point-to-point connection between the module and the connected device. The EtherCAT P Box is parameterized via the EtherCAT master. IO-Link is designed as an intelligent link between the fieldbus level and the sensor, wherein parameterization information can be exchanged bidirectionally via the IO-Link connection. The parameterization of the IO-Link devices with service data can take place from TwinCAT via ADS or, very conveniently, via the integrated IO-Link configuration tool. In addition to the IO-Link channels, the EPP6228 features eight digital inputs on pin 2 of the respective M12 socket.
In the standard setting, the eight IO-Link channels of the EPP6228-0022 operate as a 8-channel input module, 24 V DC, which if necessary communicates with connected IO-Link devices, parameterizes them and, if required, changes their operation mode. Each IO-Link port can also optionally be used just as an input or output.
Product status:
regular delivery
Product information
| Technical data | EPP6228-0022 |
|---|---|
| Protocol | EtherCAT |
| Bus interface | M8 socket, P-coded, shielded |
| Data transfer rates | 4.8 kbaud, 38.4 kbaud and 230.4 kbaud |
| Number of inputs | 8 additional digital inputs (each on pin 2) |
| Nominal input voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input filter | 10 µs |
| “0” signal voltage | -3…+5 V |
| “1” signal voltage | 11…30 V (EN 61131-2, type 3) |
| Input current | typ. 3 mA (EN 61131-2, type 3) |
| Specification version | IO-Link V1.1, Class A |
| IO-Link interfaces | 8 |
| Nominal voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Distributed clocks | yes |
| IO-Link sensor supply L+ | 24 V DC, 1.4 A per port, ∑ 3.0 A for 8 ports |
| IO-Link extra power P24 | – |
| Current consumption from US | typ. 100 mA + load |
| Electrical isolation | 500 V |
| Weight | approx. 250 g |
| Operating temperature | -25…+60°C |
| Storage temperature | -40…+85°C |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/markings | CE, UL |
| Housing data | 16 x M8, 8 x M12 |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 60 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4 |

Loading content ...
| Material compliance | EPP6228-0022 |
|---|---|
| CAS No. | 7439-92-1, 115-86-6 |
| REACH SVHC | Lead, Triphenyl phosphate |
| REACH Annex XVII | compliant |
| REACH Annex XIV | compliant |
| SCIP No. | SCIP submission in progress |
| POP | compliant |
| RoHS | compliant with exemption |
| RoHS exemption | 7c-I: Lead-containing electrical and electronic components in glass and ceramic materials, excluding dielectric ceramics in capacitors |
| China-RoHS | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| CA Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
Loading content ...
© Beckhoff Automation 2026 - Terms of Use

