ERI1008-0002 | IO-Link box, 8-channel digital input, 24 V DC, adjustable, M12, zinc die-cast
Image similar, may contain optional accessories
IO-Link status
IO-Link interface Class A
M12 I/O connection sockets
Signal status display
Labeling areas
Power supply status display:
24 V (L+)
1 | L+
2 | n.c.
3 | L-
4 | C/Q
5 | n.c.
1 | +24 V DC US1
2 | Input B
3 | L-
4 | Input A
5 | n.c.
2-wire
3-wire
Cables overview
Cables overview
Product status:
regular delivery
Product information
Technical dataERI1008-0002
CommunicationIO-Link
Interfaces1 x M12 plug, A-coded
Data transfer rates230.4 kbaud (COM 3)
Specification versionIO-Link V1.1, Class A
Number of inputs8
Input connectionsM12, screw type
Nominal input voltage24 V DC (-15%/+20%)
Input filter3 ms (default), adjustable 0…20 ms
“0” signal voltage-3…+5 V (EN 61131-2, type 3)
“1” signal voltage11…30 V (EN 61131-2, type 3)
Input currenttyp. 3 mA (EN 61131-2, type 3)
Sensor supplymax. 0.5 A, from L+, short-circuit proof in total
Current consumptiontyp. 100 mA from L+
Weightapprox. 265 g
Operating temperature-25…+60°C
Storage temperature-40…+85°C
Vibration/shock resistanceconforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27
EMC immunity/emissionconforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4
Protect. rating/installation pos.IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable
Approvals/markingsCE, UL
Housing data8 x M8, 4 x M12
Dimensions (W x H x D)30 mm x 126 mm x 26.5 mm
Materialzinc die-cast
Installation2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3